• Adres

    Atatürk Mah. Hıdır Cad. No.4 Gölmarmara

  • E-Mail

    info@alatasinsaat.com

Bahçe Düzenlemesi Ve Drenaj

PEYZAJ NEDİR ?

Peyzaj kelimesi dilimize Fransızca paysage kelimesinden geçmiştir ve manzara demektir.

PEYZAJ MİMARLIĞI NEDİR?

Fiziksel çevrenin işlevselliğini ve yaşam kalitesini arttırmak amacıyla, doğal ve kültürel peyzajları koruma ve yürütme ilkesinden haraket ederek, arazinin planlanması, tasarlanması, onarılması ve yönetimini içeren uygulamalı bir bilim dalı ve meslek disiplinidir.

PEYZAJ ÇALIŞMALARININ  AMACI NEDİR ?

Doğal ve kültürel kaynakları belli prensipler ile değerlendirerek,  insanlar için kentsel ve kırsal alanlarda kültürel , ekonomik ve estetik yönden güzel ve verimli bir yaşama ortamı sağlamaktır.

Yirminci yüzyılda gelişen teknoloji ile birlikte geniş iskan alanları, ulaşım ağı, endüstri alanları kontrolsüz ve plansız  bir şekilde büyümüş ve tabii kaynaklar fazlaca zarar görmüştür. 

Yeryüzündeki kaynakların maruz kaldığı bu aşırı istimar ve yağmacılığı önlemek amacı ile yapılan geniş kapsamlı planlama  çalışmalarını çevre ve peyzaj planlaması olarak tanımlıyoruz.

PEYZAJ DÜZENLEMESİ AŞAMALARI NELERDİR?

Kalıcı ve uzun ömürlü bir peyzaj için, öncelikle alt yapı çalışmalarının doğru ve yeterli olması gerekir.

Peyzaj çalışmasında yapılacak ilk çalışma drenajdır.

DRENAJ NEDİR VE NASIL YAPILIR?

Yağmur suları ve bahçe sulaması sonrasında, toprağın ihtiyacından fazla miktarda olan suyun, alandan tahliyesi için yapılır. Peyzajın uzun ömürlü ve sağlıklı olabilmesi için mutlaka yapılmalıdır.

Eğiminde açılan kanallara geotextil keçe yayılarak, drenflex boru(delikli  drenaj borusu)döşenir ve 3 numara mıcır ile üzeri örtülür.  Keçe bohçalanarak kapatılır. Alandaki mevcut rögarlara bağlantısı yapılır.